onsdag den 14. december 2016

Design til rejsen


UNDERVISNINGSPLAN for “Design tasken til en rejse.”

H&D 5.- 6. Klasse
Varighed: Ca. 12 lektioner
Kort beskrivelse af forløb
Design en taske til rejsen med et visuelt udtryk, der symboliserer noget om stedet. Eleverne skal arbejde med design, tekstile teknikker og fremstille et produkt i tekstil. Temaet kan evt. kobles på NT (geografi) eller dansk. Der lægges vægt på designprocessen efter FIRE-modellen.

Mål
  • Ideafprøvning. Fase 2: Færdighedsmål. Eleven kan afprøve ideer i forhold til produkters form og funktion.
  • Materialekombination og udtryk. Fase 2. Færdighedsmål. Eleven kan arbejde med produkters æstetiske udtryk.


Læringsmål
  • I skal designe, skitsere, planlægge at lave en taske.
  • I skal lave en taske der udtrykker noget om et sted eller en rejse.

Aktivitet 1. Forståelsesfasen (ca. 1 modul)
Introducerer opgaven. “Design tasken til en rejse.” Tasken skal indeholde et visuelt udtryk, der symboliserer noget om stedet/rejsen til stedet. I skal arbejde med design, tekstile teknikker og fremstille et produkt i tekstil.”

Brug billedkort og lad eleverne i grupper associere til ordet “rejse”. Evt. kan eleverne deles i 2 hold i hvert sit lokale og høre fx klassisk musik i det ene lokale og rockmusik i det andet lokale.

Derefter udvælges de mest spændende rejser, og de sættes på tavlen med posters. De må arbejde to og to eller alene. Eleverne skal nu vælge den rejse/sted de finder mest spændende. Der må gerne være flere, der vælger den samme rejse, men hvor de arbejde hver for sig.

Der skal laves et moodboard med billeder af forskellige tasker, teknikker og designs. Det må gerne være på computeren at billederne samles/fremvises for læreren.

Note til læreren
Forståelsesfasen handler om vidensopbygning ved at undersøge, hvad der findes af viden: internet, bøger, billeder, interviews osv. Læreren stiller et arbejdsspørgsmål: Hvordan kan vi hjælpe folk på rejse på stranden og lign. med at have styr på deres penge, mobil og nøgler.

De skal arbejde konvergent, dvs teknisk, logisk med analyse og de skal arbejde divergent, dvs skæve indfald, fantasi, ud af boksen, kombination af viden fra forskellige områder.

Aktivitet 2. Ideudvikling (ca. 1 modul)
Eleverne skal nu prøve at lave en mockup (model) i papir af den taske de ønsker at ende op med. De skal være opmærksomme på hvordan tasken åbnes og lukkes, kanter, har tasken det rette udtryk, rum. Der skal tegnes skitser på papir.

Note til læreren
Det er vigtigt, at eleverne er grundige i denne fase, da de her gerne skal opdage de faldgruber og udfordringer deres design giver dem. Denne aktivitet kan indebære to faser: Idegenerering: få mange ideer (divergent) og ideudvælgelse at finde den bedste, (konvergent). Læreren skal styre elevernes vej gennem disse faser de første gange, for at de kan blive fortrolige med dem.

Aktivitet 3. Realisering (ca. 3 moduler)
Eleverne skal nu i gang med selve arbejdet.

Note til læreren
Ved hvert modul, tal med eleverne om deres mål for modulet. Så hjælper du dem med at fokusere på arbejdet.

Aktivitet 4. Evaluering (ca. 1 modul)
Eleverne skal i deres evalueringshæfte, skrive om forløbet. Hvad har været godt, hvad har været skidt, hvad har jeg lært og hvad vil jeg gøre anderledes næste gang? Derefter skal de fremvise deres produkt for hele klassen, og fortælle om rejsen/stedet.

Note til læreren
Er forløbet kørt parallelt med dansk, kan elever fx læse deres historie højt. Eller er det kørt sammen med N/T, kan de fysiske lokationer bringes frem/diskuteres.




Vores proces…
Til uge 48: Tage billeder og lave skitse, overveje materialer. UV-forløb   
Til næste uge finder vi elementer til vores moodboard: Hvilken rejse og hvilken funktion skal “tasken” have.

Forståelsesfasen
Materialer: ønske om at arbejde med læder, træ, broderi   
Form: pengekat, bæltetaske, skopose, vasketøjspose
Rejse: fantasy, strandtur
Et tilbagevendende problem, når man er ude at rejse eller på tur, er, at man mangler en taske, lille og handy, hvor man kan have sine nøgler, mobil og pung samlet.

Ideudvikling
Sammenhæng: regnfrakke så taske bliver sandtæt, cowboybukser der også er ret tætte, velcro, plastlynlås, 0gul regnfrakke-design. Flere rum mobil, nøgler, pung. Hvis der er flere rum, undgår man at få sand i de andre rum.
Eleverne skal selv design den med rum og udseende og størrelse. Benspænd den må kun indeholde tre ting.?
30.11.16
,
Vi har droppet sandtæt. Været i tvivl om cowboystof, men det er hipt nu. En solgul knap eller to på klappen. Inderpose i lyst bomuldstof og med en lynlås i toppen på siden. Deles i to rum, et til nøgler og et til mobil. Sys sammen med yderstoffet af denim. Evt. sys inderstof på indersiden af klappen, så den ser pæn ud, når den er åben. Vi vender tilbage til strop/rem af læder? Som kan hægtes af og på, men måske er en dobbeltsyet denimrem velegnet.

Realisering
Skitser, produkt (se billeder længere nede)

Evaluering

Virkede velcrolukningen?....
Undervisnningsplan stikord

  1. Overskrift på tema (elev)
  2. Kort beskrivelse af forløb (info til læreren) Design en genstand til rejsen eller= en taske til rejsen med logo eller symbol
  3. Fag: H&D (elev)
  4. Varighed
  5. Fællesmål:Materialekombination og udtryk fase 2, Ideudvikling fase 1:
  6. Læringsmål: at sy på maskine fx og at brodere (elev)
  7. Aktiviteter (elev)
    1. skal indeholde læreroplæg, forforståelsesfase, idegenerering: skitser
    2. Eleverne skal  lave en video, pp, skriv om hvor deres rejse skal gå hen.




Moodboard




















Mockup
Model 1


Model 2

Model 3

Model 2 fungerer bedst, da tasken her bliver mindst og mere kompakt.


Produktrealiseringsfasen










Lynlåsen syes fast på den ene side. Stoffet foldes så der opstår en lomme.












Der streges op til syning af lommerne













Det fæstnes med knappenåle og sys.














Øje med rem fæstnes og sys på sammen med lynlåsen på den anden side.










Det vendes på vrangen og siderne sys. Det overskydende stof klippes af.






Vi laver skitse til et logo på tasken, der symboliserer stedet vi rejser hen..









Vi var ikke enige om broderitråden skulle deles eller bestå af 6 tråde, så vi har afprøvet begge dele.













Vores færdige taske til at tage med på stranden med et maskulint udtryk.

søndag den 13. november 2016

Åben skole - modul 2, At væve på en natur væv

Overvejelser
http://www.designmuseum.dk/
Skoven - save
Værksted - væven bygges i naturmaterialer grene (el. Lister (2,5 x 1,5 cm)
Designmuseet -inspiration fra hårde materialer fx og viden - her får de undervisning af en fra museet, rundvisning om tidsperioders, udtryk, former og mønstre.


Formål: designproces, undersøge en tidsperiodes designmæssige udtryk, tesktilmaterialekendskab,


Lav et undervisningsforløb med fagudtryk
Designmuseet hvad er det
Vi finder grene og afbarker med bugthøvl, båndkniv

Undervisningsforløb i at væve på en naturvæv
Væveforløb for 5. årgang
Undervisningsforløb af Henrik Lund Petersen, Karen Marie Fabricius, Katrine Larsen Mosbæk og Heidi Friis Odgaard


Beskrivelse af forløb
Eleverne skal i skoven og selv finde grene til en væv. De bygger selv væven efterfølgende og tager på inspirationstur til Designmuseum Danmark. På baggrund af inspirationsturen skal de designe deres eget mønster/motiv og ud fra egen skitse væve på deres egen væv.

Hvad beskæftiger Designmuseum Danmark sig med?
Designmuseum Danmark er et udstillingssted for dansk og internationalt, industrielt design, kunstindustri og kunsthåndværk. Museet indsamler og dokumenterer den samtidige udvikling inden for industrielt design, møbelkunst og kunsthåndværk. Derudover indsamler museet forbilledlige arbejder fra ældre områder og perioder, som er relevante for samtidens produktion.
Museets hovedopgave har fra grundlæggelsen været at formidle et kvalitetsbegreb inden for formgivning. Ved at vise forbilledlige genstande ønsker man at hæve niveauet inden for danske industriprodukter. Museets samlinger skal således fungere som inspirationsbank for industriens folk. Derudover ønsker man at gøre samtidens forbrugere kritiske og kvalitetsbevidste. (http://designmuseum.dk/information/historie-og-formael)
På DesignMuseum Danmark er der en skoletjeneste, der laver undervisningsforløb med udgangspunkt i museet samlinger og særudstillinger. På museet er der et særligt ‘designværksted’ hvor elever kan få lov til at eksperimentere med deres egne designs.
Eleverne skal i dette forløb designe deres eget mønster eller motiv på museet og kan her få sparring og vejledning af skoletjenesten. De tegner en skitse, som de tager med hjem til skolen, hvor de efterfølgende skal væve det mønster/design/motiv, de har skitseret..

Forenklede Fælles Mål
Materialekombination og udtryk - Fase 2
Færdighedsmål
Eleven kan arbejde med produkters æstetiske udtryk
Vidensmål
Eleven har viden om formsprog og farvers æstetiske udtryk
Ideafprøvning – Fase 1
Færdighedsmål
Eleven kan afprøve materialer og teknikker i konkrete sammenhænge
Vidensmål
Eleven har viden om afprøvning af materialer og teknikker
Læringsmål
I skal lære hvordan man kan bygge sin egen væv af naturmaterialer
I skal kunne udtrykke jer billedligt med inspiration fra andre designere og kunstnere

Aktivitet 1
Vi går i skoven og skærer grene til vævene, helst friske grene. Medbring: små håndsave og store plastsække.  Gerne i grupper med to i hver og fire grene til en væv. Hver gren skal være ca. 45-50 cm.



Aktivitet 2
Grenene skal afbarkes med kniv, bugthøvl eller båndkniv og snittebænk. Det kan selvfølgelig foregå i skoven, hvis der er tid. Derefter slibes de runde og glatte med sandpapir og rasp. Husk: Kniv, bugthøvl, sandpapir korn 80 og raspe.
Aktivitet 3
Vævene samles. Der skæres et bredt ”udhak” i hjørnerne, hvor grenene ligger an mod hinanden. Hjørnerne  besnøres med sisal. Husk: Kniv og hammer eller stemmejern og trækølle.
Aktivitet 4
Nu skal der saves riller i top og bund, så trenden ikke glider, når væven skal trendes (sættes snore på).  Når trenden er viklet på, skal der bindes en tværgående ”snor” øverst og nederst. Den samler trendtrådene to og to og holder dermed en vis spænding og afstand mellem trenden.  Husk: Sav, trendline.
Aktivitet 5
Tur til Designmuseet Danmark.

Besøget på Designmuseum Danmark vil tage udgangspunkt I museets permanente udstilling ‘Mode og  Tekstil’ og ‘Learning from Japan’, der fortæller historien om dansk mode og tekstiler gennem 400 år, og hvordan forskellige danske og nordiske kunsthåndværkere er inspireret af Japansk kultur og tradition.
I udstillingerne præsenteres eleverne for forskellige nedslag der er repræsentative for bestemte tidsperidoder.
Efter præsentationen og elevernes egen undersøgelse af de forskellige tekstiler og væverier, skal eleverne igang med at arbejde med at designe deres eget væveri.
De skal udvælge fra 2-5 værker som de skal lade sig inspirere af med hensyn til fx. teknik, materialer, farver eller periodiske kendetegn.








Derefter skal de imens de er på museet udarbejde skitsetegner.

           

På Designmuseum Danmark kan eleverne således få koblet den viden og de oplevelser de har fået fra museets udstillinger om kunsthåndværk med deres egne kreative processer og tilegnelse af netop de færdigheder der arbejdes med af museets udstillere.

Aktivitet 6
Så skal der væves.

Når de er tilbage på skolen, skal eleverne omsætte deres skitser fra Designmuseum Danmark til et virkeligt produkt på de væve, de selv har lavet.

Aktivitet 7
Evaluering. Alle elever skriver en lille historie om deres væv, og hvordan de er blevet inspireret til hvilket mønster eller motiv, de har vævet. Det printes ud.


Aktivitet 8
Vævene hænges op som udstilling på skolen, og historierne sættes ved

.

Inspirationsbilleder fra Designmuseet Danmark